Green Room Orlando :: Film and Television in Central Florida     jump to ->   New York - Miami - Tampa Bay
Logo/Front Page Link  
Logo/Front Page
Back to Current News

TALENT SPOTLIGHT

Alexis Valentin
whitespace


ACTORS - GET LISTED
IT'S FREE!


CASTING CALLS

Dolphin Girl is casting for Dolphin Girl

Jett Jaxson is casting for Reality Web Series

PGTV-Polk Television is casting for Pledge To Slow Down Campaign PSAs



FFF Announces American Independent Features Lineup
(released 3/4/2010)            Green Room Orlando News Feed Subscribe  
By greenroomwire

Enzian announced Wednesday, March 3rd the line-up of films selected for the Documentary and Narrative Feature Film categories of the American Independent Competition for the 19th Annual Florida Film Festival, sponsored by Full Sail University. Three second U.S. screenings and nine East Coast premieres were selected, with 11 filmmakers making their feature directorial debuts and eight female directors represented among the 10 narrative films and 10 documentaries.

"The scope of cinematic expression in this year's Festival is found not simply in terms of the volume of submissions or its demographics but in the variety of types of filmmakers and the issues they explore," said Matthew Curtis, Florida Film Festival Programming Director. "This year we are screening films that embody risk-taking, diversity, and aesthetic innovation, and we are hopeful that audiences will find them as engaging and entertaining as we do."

The 20 films will be eligible for up to three awards each: a Grand Jury award for best film in that category, a Special Jury award given at the jury’s discretion for exceptional achievements, and a NESTLE® Cranberry RAISINETS® Audience award, determined by audience votes.

American Independent Competition

----------

Narrative Features

BOMBER – Florida Premiere
(Directed by Paul Cotter)

CUMMINGS FARM – East Coast Premiere
(Directed by Andrew Drazek)

DON’T LET ME DROWN – Southeast Premiere
(Directed by Cruz Angeles)

DRONES – East Coast Premiere
(Directed by Amber Benson and Adam Busch)

HOMEWRECKER – East Coast Premiere
(Directed by Brad Barnes and Todd Barnes)

LOVELY, STILL – East Coast Premiere
(Directed by Nik Fackler)

MY SUICIDE – Southeast Premiere
(Directed by David Lee Miller)

OBSELIDIA – East Coast Premiere
(Directed by Diane Bell)

PUNCHING THE CLOWN – Regional Premiere
(Directed by Gregori Viens)

WINTER'S BONE – East Coast Premiere
(Directed by Debra Granik)

----------

Documentary Features

BEST WORST MOVIE – Florida Premiere
(Directed by Michael Paul Stephenson)

CLEANFLIX - East Coast Premiere
(Directed by Andrew James and Joshua Ligairi)

CON ARTIST - Southeast Premiere
(Directed by Michael Sládek)

DUMBSTRUCK – Florida Premiere
(Directed by Mark Goffman)

HOW TO FOLD A FLAG – Southeast Premiere
(Directed by Michael Tucker and Petra Epperlein)

LOST SPARROW - East Coast Premiere
(Directed by Chris Billing)

THE LOTTERY - East Coast Premiere
(Directed by Madeleine Sackler)

NO. 4 STREET OF OUR LADY – Florida Premiere
(Directed by Barbara Bird, Judy Maltz, and Richie Sherman)

RACING DREAMS – Regional Premiere
(Directed by Marshall Curry)

THE TIGER NEXT DOOR - Florida Premiere
(Directed by Camilla Calamandrei)

----------

For more, go to www.FloridFilmFestival.com.







CLASSIFIED ADS




  Advertising    Legal    Links    Site Index  
© 2016 Green Room Orlando. Founded in 1998.